Alan Derinliği Nedir? Nelere Bağlıdır?

tarafından
141
Alan Derinliği Nedir? Nelere Bağlıdır?

Alan Derinliği Nedir? Nelere Bağlıdır?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda fotoğrafçılığın ve fotoğrafların güzel ve göz alıcı olmasının temel noktası olan Alan Derinliği hakkında yazacağım. Asıl konuya girmeden önce kısaca Alan Derinliğinden bahsetmek gerekirse, Alan Derinliği ile arka planın Flu(bulanık) olması ya da çekilen nesne veya modelin ön planda olması sağlanır.

Alan Derinliği Nedir?

Alan derinliği fotoğraftaki net alana denir. Eğer bir fotoğrafta net olan kısım flu olan kısımlardan fazla ise o fotoğrafta alan derinliği fazladır. Eğer fotoğrafta flu olan kısım net olan kısımdan fazla ise tam tersi yani alan derinliği sığdır. Bir çok kişi bu konuyu karıştırır ve tam tersi şeklinde açıklar ancak yanlış bilgidir, doğrusu açıkladığım şekildedir.

Alan Derinliği Nelere Bağlıdır?

Alan Derinliğininin bağlı olduğu faktörleri 3 farklı başlıkla açıklayacağım.

1.Diyafram Açıklığı

Alan derinliği diyaframın açıklığına bağlıdır. Diyafram hakkında detaylı bilgiye Diyafram Nedir? Ne İşe Yarar başlıklı konumuzdan ulaşabilirsiniz. Açık diyafram arkaplanın daha flu olmasını sağlar. Diyaframın çok açık olması fotoğraf keskinliğinin azalmasına neden olur. Diyaframın açık olması F/1,F/2 gibi küçük rakamlardır. Diyafram değeri arttıkça diyafram kısılmış olacağı için arkaplan daha belirgin hale gelir, flu alanlar azalır.

2.Odak Uzunluğu

Alan derinliğine kullandığınız lensin odak uzaklığı da etkilidir. Odak uzaklığının artmasıyla net alan derinliği azalmaktadır. Odak uzaklığı arttıkça daha az alan derinliğine sahip olursunuz. Odak uzaklığı derken anlatmak istediğim konuya örnek vermek gerekirse, 100 mm lens ve 200 mm lens gibi. 

3.Nesne veya Modelin Makinaya Uzaklığı

Alan derinliği, çekmek istediğiniz model veya nesnenin makinaya uzaklığına göre değişir. Model veya nesneye yaklaştıkla alan derinliği azalır. Çekeceğiniz model veya nesneye ne kadar yaklaşırsanız o kadar fazla flu alan olacaktır. 

Takıldığınız veya anlamadığınız her konuyu yorum kısmına yazarak cevap alabilirsiniz. İyi Çekimler Dileriz 🙂