Balık Gözü Lens Nedir?

tarafından
108
Balık Gözü Lens Nedir?

Geniş açılı görüntü çekimlerinde kullanılan lens türü balık gözü lens olarak bilinir. Balık gözü lens nedir, nasıl kullanılır?

Balık gözü lens, geniş açılı fotoğraf çekimlerinde kullanılır. Bu açı yaklaşık olarak 180 derece olarak belirtilmektedir. Bu kadar geniş açıyı tek bir karede bir araya getirmek oldukça zordur. Bu nedenle balık gözü lensler kullanılır. Balık gözü lens 180 derecelik geniş açıların tek bir fotoğrafta görüntülenmesini sağlayacaktır.

Fotoğraf makinelerinde kullanılan normal bir lensle balık gözü lensin sağladığı görüntüler birbirinden farklıdır. Balık gözü lens ile yapılan çekimler oldukça eğlenceli geçecektir. Ancak her çekimde bu lensin kullanılması mümkün değildir.

Geniş açılı bir resmi normal lens kullanılan bir fotoğraf makinesi ile çekmeye çalışırsanız, görüntüyü tek bir kareye sığdırma şansınız asla olmaz. Görüntülemek istediğiniz kısmın çeyreğini ancak tek karede görüntüleyebilirsiniz. İşte bu anda devreye balık gözü lens girer. Bu lens sayesinde görüntüye almak istediğiniz manzaranın tamamını tek karede görüntüleyebilirsiniz.

Balık gözü lens, genel görünüş olarak bükülmüş gibi duran bir lenstir. Bombeli bir görüntüsü vardır. Bu bombelik görüntünün geniş alınmasını sağlamaktadır. Balık gözü lens genelde mimari çekim yapan fotoğrafçılar tarafından tercih edilir. Özellikle dış mimari çekimlerde çok işe yarayacaktır.

Komik fotoğraf çekimlerinde ya da sıra dışı çekimlerde de balık gözü lens tercih edilir. Lensin bombeli oluşu oldukça ilginç fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Manzara çekimlerinde de tercih edilen lens balık gözü lensidir. Bu lens sayesinde oldukça geniş bir alan tek karede görüntülenebilir.

Ancak balık gözü lens kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Simetrisi tam olmayan alanlar bu lens kullanımında çok kötü bir görüntüye neden olur. Bu durumda çekilen fotoğraf ise bakanları rahatsız edecek düzeydedir.