Beyaz Dengesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

tarafından
125
Beyaz Dengesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf çekiminde kaliteli görüntüye sahip olmak için bazı ayarlar yapmak gerekir. Bunların başında ise beyaz dengesi ayarı gelir. Beyaz dengesi nedir, nasıl kullanılır?

Fotoğraf makinelerinde kullanılmak üzere birçok ayar bulunur. Bu ayarların ne olduğunu ve ne zaman kullanılması gerektiğini doğru şekilde bilirseniz ortaya oldukça kaliteli fotoğraflar çıkacaktır. Fotoğraf makinesinde ilk yapılması gereken ayarlardan biri beyaz dengesidir. Birçok fotoğrafçı beyaz dengesi ayarı hakkında ya eksik bilgiye sahiptir ya da hiç bilgisi yoktur.

Beyaz dengesinin diğer ismi White Balance’dır. Bu ayar fotoğrafların en doğal hali ile görüntülenmesini sağlar. Fotoğraf çekimlerinde ortama ve ışık düzeyine göre renk bozuklukları olabilir. Bu bozukluklar en fazla mavi – mor ve sarı – turuncu şeklinde görülür. Beyaz dengesi ilk olarak bu renk bozukluklarını ortadan kaldıracaktır.

Fotoğraf makinesinde beyaz ayarı yapmak aslında sanıldığından kolaydır. Otomatik çalışan makinelerde beyaz dengesi renk sıcaklıklarına göre ayarlanır. Eğer otomatik beyaz dengesi ayarı bulunmayan bir makineniz varsa tek yapmanız gereken soğuk olarak adlandırılan ışıklarda sıcak filtre, sıcak olarak adlandırılan ışıklarda ise soğuk filtre kullanmak olacaktır.

Makinenin türüne göre beyaz dengesi ayarı değişiklik gösterir. Makinenizde beyaz dengesinin nasıl yapıldığını öğrenmenin en kolay yolu makinenin kullanma kılavuzunu okumaktır. Böylece en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Makinenizin beyaz dengesi ayarı için elinize beyaz ya da gri renkte bir kağıt alın. Bu kağıtları kullanarak gerçekleştireceğiniz çekimlerde makinenizin ayarını çok daha rahat şekilde görebileceksiniz.

Beyaz dengesi ayarını yaptıktan sonra çektiğiniz fotoğrafların çok daha net ve gerçeğe çok yakın renklerde olduğunu siz de göreceksiniz. Beyaz dengesi ayarı yapılmış bir makine ile birbirinden kaliteli ve doğal çekimler yapabilir, sizde profesyonel fotoğrafçılar kadar başarılı olabilirsiniz.