Canon EOS M3 İncelemesi

tarafından
57
Canon EOS M3 İncelemesi

Fotoğraf makinesi kategorisinde aynasız modeller önemli yeri kaplıyor ve giderek herkes tarafından kullanılmaya başlıyor. Çoğu kişi telefonla fotoğraf çekse de fotoğraf makinesi kullanan sayısı giderek artmakta ve fotoğraf makinesi üreticileri isteklere cevap vermek konusunda yenilikler yapmakta. Bu yazımızda Canon ‘un aynasız serisinden M3’ü inceleyip artılarını, eksilerini ve özelliklerini siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşacağız.

Canon bugüne kadar çıkartmış olduğu aynasız modellerin tamamını M serisinde topladı. M serisinin ilk modeli olan M Türkiye pazarına resmi olarak girdi ancak M2 Türkiye pazarına resmi olarak girmedi. M serisinin son çıkan modeli olan M3 Türkiye pazarına Haziran 2015 civarında Türkiye pazarında satışa sunuldu.

Canon EOS M3 24 Megapiksellik CMOS Sensörüne sahip.M3, 6D ve 70D modellerinde kullanılan bazı özelliklere sahip. M3’te farklı olarak ekranının döndürülebilir olmasıyla selfie çekilebilmesi amaçlanmıştır. ISO değeri max. 25600’e kadar çıkabiliyor ve bu sayede ışığın az olduğu yerlerde çekim yapmak mümkün. EF-M lens serisinde bulunan lensler Canon EOS M3’te kullanılabiliyor. M3’te kit lens olarak EF-M 18-55 mm F/3.5-5.56 STM lens mevcut.  EF-M serisinde lens çeşitliliği olmaması sebebiyle özel dönüştürücüler sayesinde EF-S  serisinde bulunan lensleri de M3’te kullanabilirsiniz. M3’te Hibrit CMOS AF netlik sistemi kullanılıyor. Bu sayede hem fotoğraf hem video çekimi esnasında hızlı netleme yapılabiliyor. Ayrıca dokunmatik ekranı sayesinde ekrana dokunarak daha kolay netleme yapılabiliyor.

WİFİ ve NFC özellikleri sayesinde akıllı telefon ya da tabletiniz üzerinden fotoğraf makinenizi kontrol ederek uzaktan bağlantı ile fotoğraf çekebilirsiniz. Günümüzde yeni çıkan çoğu makinelerde bu özellikler bulunurken ve bazı Profesyonel DSLR makinelerde olmayan bir özelliğin M3’te bulunması her yerden kolayca sosyal medyaya fotoğraf paylaşımına olanak sağlıyor.

M3’te bir çok çekim modu olmasıyla dahili flaş olması iyi olmuş. Daha önceki M ve M2’de flaş olmaması biraz üzücüydü Canon müşterilerinin isteklerine cevap vermiş gözüküyor. Video çekiminde harici mikrofon girişi olması ve 1080p Full HD video çekimi yapması ile başarısını kanıtlıyor. Li-İyon pil kullanılan M3’te pil tam dolu iken yaklaşık 250 kare fotoğraf çekebiliyor. Video çekimi esnasında pil biraz hızlı biteceği için yanınızda yedek pil bulundurmanız daha iyi olacaktır.