Dijital Fotoğraf Makinesi Modelleri

tarafından
61
Dijital Fotoğraf Makinesi Modelleri

Fotoğrafçılıkta teknolojiye ayak uydurulması sonucunda dijital fotoğraf makineleri kullanılmaya başladı. Kullanım açısından oldukça kolay olan dijital fotoğraf makinesinin birçok farklı modeli bulunuyor. Dijital fotoğraf makinesi modelleri 5 başlık altında toplanabilir. Bu modeller ve özellikleri ise şu şekildedir;

Basit Bas – Çek Modeller

Bu model dijital fotoğraf makinelerinde netleme ve pozlama otomatik olarak gerçekleşir. Makinelerde görüntü kontrolü yapılması biraz zorlayıcıdır. Farklı fiyatlara alınabilen bu modelde genel olarak beyaz ayarı bulunur. Objektif ve algılayıcısı iyi olan bas – çek modellerde tek yapmanız gereken fotoğrafını çekeceğini yöne dönüp deklanşöre basmak olacaktır. Bu modelde bulunan makineler oldukça küçük olurlar.

Gelişmiş Bas – Çek Modeller

Bu modele giren fotoğraf makineleri de otomatik ayar özelliğini kullanmaktadır. Pek çok özelliği otomatik olarak gerçekleşse de manuel ayar şansı da sunulmaktadır. Beyaz ayarı yönünden daha gelişmiş modellerdir. Dijital fotoğraf makinesini yeni kullanmaya başlayacaklar için ideal makinelerdir.

Gelişmiş Kompakt Modeller

Bu modele dahil olan dijital fotoğraf makineleri 35 mm’lik makinelerle aynı kategoride tutulurlar. Bu sınıf modellerinin değiştirilebilir objektifleri vardır. Fotoğraf makinesi manuel olarak ayarlanabildiği gibi otomatik ayar özelliği kullanılarak bas – çek makineler şeklinde de kullanılabilir. Boyut olarak büyük olan modellere aksesuar ekleme şansına sahip olursunuz.

Kompakt Refleks Modeller

Bu modele giren fotoğraf makineleri ise uzun odaklı çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Makinelerde telefoto özelliği bulunur. 35 mm reflekslerde geçerli olan tüm ayarlar bu modellerde de geçerlidir. Objektifte bulunan vizör elektroniktir. Tam otomatik olarak kullanma şansınız bulunmaktadır.

Değiştirilebilir Objektifli Refleks Modeller

Bu modele giren fotoğraf makinelerinde 35 mm refleks makinelerinin tüm özelliklerinin yanı sıra değiştirilebilir objektif özelliği de bulunur. Boyut olarak oldukça büyüktürler. Yüksek düzey parazit kontrolü, ileri düzey görüntü algılayıcı gibi özellikleriyle dikkat çekerler.