Dijital Fotoğrafçılık Terimleri Ne Anlama Gelir?

tarafından
95
Dijital Fotoğrafçılık Terimleri Ne Anlama Gelir?

Fotoğraf çekimi için en çok tercih edilen makine dijital fotoğraf makineleridir. Dijital fotoğrafçılık yapanlar birçok terim kullanırlar. Peki bu terimlerin anlamlarını biliyor musunuz?

Dijital fotoğrafçılık olarak adlandırılan fotoğrafçılık türünde elbette ki adından da belli olduğu gibi dijital fotoğraf makinesi kullanılır. Dijital fotoğrafçılığı yapan kişiler birçok farklı terim kullanır. Bu terimler özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Bu yüzden sizler için dijital fotoğrafçılık terimlerinin anlamlarını hazırladık.

Dijital fotoğrafçılıkta en çok kullanılan terimler; Megapiksel, LCD, CDD, CMOS, Flaş ve Beyaz Ayarıdır. Gelin şimdi bu terimlerin ne anlama geldiğini inceleyelim.

Megapiksel

Bu terim dijital fotoğraf makinelerinde görüntünün çözünürlüğünü açıklarken kullanılır. Terim ana başlıkta iki kelimenin birleşmesinden oluşur. bunlar Mega ve Pikseldir. Meganın sözlük anlamı “Milyon” demektir. Piksel ise fotoğrafı oluşturan küçük parçaların her birine verilen addır. İkisinin birleşimi ile milyonlarda küçük resim karesi anlamına gelen terim oluşur.

LCD

LCD dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan ekranın adıdır. Açılımı ise Liquid Crystal Display’dir.

CDD – CMOS

Bu iki terimin anlamı elektronik devrelerdir. Dijital fotoğraf makinelerinde elektronik film görevi görürler. Bu terimlerin özelliği cihazın üzerine düşen ışığı piksel olarak dijital ortamda görüntülenmesini sağlamaktır. bunu minik bir sürü sensör yardımı ile yaparlar. 5 Megapiksellik bir fotoğraf makinesinde 5 milyon kadar sensör bulunur.

Flaş

Fotoğrafçıların en zor kullandıkları ekipmanların başında gelir. Özellikle bu mesleğe yeni başladıysanız. Flaş ile fotoğraf çekimi öncelikte tecrübe gerektirmektedir. Çünkü kullanıldığı ortam ve vakit çok önemlidir. Şahane bir görüntüyü bir anda berbat bir çekimle sonuçlandırabilirsiniz.

Beyaz Ayarı

Dijital fotoğraf makinelerinde en çok kullanılan ayardır. Farklı ortamlardaki ışık kaynakları görüntünün farklı olmasına neden olur. Beyaz ışık ayarı sayesinde bulunduğunuz ortamın ışık ayarı nasıl olursa olsun en iyi görüntüyü elde edersiniz.