Fotoğraf Çekerken Kendimize Sormamız Gerekenler

tarafından
71
Fotoğraf Çekerken Kendimize Sormamız Gerekenler

Fotoğraf çekimine yeni başlayan birçok kişi biraz sonra yazacağım soruları kendine sormadan ve düşünmeden fotoğraf çeker. Aslında öğrenmek için iyi bir yöntem olsa da bu şekilde yapıldığı zaman bir çok fotoğrafın gereksiz ve benzer olduğunu farkederiz ve bu fotoğrafları silmekle uğraşırız. Fotoğraf makinenizi ilk aldığınız güne ve aldıktan 4-5 ay sonrasına bakıp bu süreyi karşılaştırırsanız daha az fotoğraf çektiğinizi farkedersiniz. En başından bu soruları kendinize sorarsanız fotoğraf çekerken daha başarılı fotoğraflar çeker ve gereksiz fotoğrafları çekmezsiniz.

1.Fotoğrafta ne anlatmak istiyorum?

Fotoğrafın amacı genellikle hissedileni dışarıya yansıtmak ve kendi gördüklerimizi başkalarına da gösterip başkalarının da benzer duyguları yaşamalarıdır. Fotoğraf çekmeden önce çekeceğiniz fotoğrafın ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu kendinize sorun.

2.Fotoğrafta nereye odaklamalıyım?

Odak noktası ve netleme yapmak fotoğrafın en önemli noktasıdır. Doğru odak noktasını seçip doğru yeri netlemeniz o fotoğrafa ayrı bir anlam katacaktır. Bu yüzden fotoğraf çekmeden önce nereye odaklayacağınıza iyi karar verin.

3.Kadrajda gereksiz nesne var mı?

Çekimlerde en büyük sıkıntılardan birisi de kadrajda gereksiz, istenmeyen nesnelerin olmasıdır. Fotoğraf çekerken mutlaka kadraja giren gereksiz nesneyi çıkarmaya çalışın. Kesinlikle “Daha sonra photoshop ile keser çıkarırım” düşüncesine kapılmayın çünkü zaman kaybından başka bir şey değildir.

4.Arkaplan fotoğraf için nasıl?

Arkaplanda parlak bölgelerin az olması ve genellikle sade olması daha iyidir. Arkaplanın sade ve parlak bölgelerin az olması ile odak noktanız daha belirgin ve net olacağı için göze hoş gözükecektir. Bu yüzden sade ve parlak olmayan arkaplanları seçmeye çalışın.

5.Çekmek istediğim nesneye yeterince yakın mıyım?

Çekeceğiniz nesneye yakınlık ve uzaklığınız da bir diğer önemli noktadır. Çok uzak olmanız kadrajda gereksiz bir çok nesne demektir. Bu yüzden yakınlığınızı iyi ayarlamanızda fayda var.

6.Işığın geliş açısı doğru mu?

Işık fotoğraf için en önemli noktadır. Işığın iyi kullanılmasıyla bambaşka fotoğraflar elde edilir. Işığın geliş açısına göre konumlanırsanız fotoğrafınız ciddi anlamda çok güzel olacaktır. Bu yüzden ışığa herşeyden çok dikkat edin.

7.Hangi açıdan daha iyi olur?

Farklı açılardan fotoğraflar çekerek en güzel fotoğraf açısını yakalayabilirsiniz. Denemenizde fayda olduğunu düşünüyoruz.

8.Kadrajı dik mi, yatay mı kullanmalıyım?

Fotoğrafların çekim şekli ve çekilen nesneye göre değişebildiği için her iki şekilde de çekip güzel olanı kullanmanızı öneriyoruz.

9.Diyafram değeri fotoğraf için iyi mi?

Diyaframın alan derinliği olduğunu unutmayın. Eğer manzara çekiyorsanız heryeri net portre veya makro çekiyorsanız da objeyi net isteyeceksiniz. Bunu ayarlamayı unutmayın. Diyafram nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde diyafram hakkında detaylı bilgi vermiştik.

10.ISO değeri fotoğraf için yüksek mi?

ISO değerinin yüksek olması fotoğrafta istemeyeceğiniz noise(gürültü) bırakacağı için mutlaka her fotoğraf öncesi ISO değerini kontrol edin. ISO Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı makalemizde ISO hakkında detaylı bilgi vermiştik.

 

Sorulması gereken daha bir çok soru, dikkat edilmesi gereken daha bir çok nokta var ama öncelik olarak bu soruları kendinize mutlaka sormalısınız. Aklınıza takılan her soruyu yorum olarak bizlere sorabilirsiniz.

İyi çekimler 🙂