Fotoğraf Makinelerinde Çekim Modları

tarafından
66
Fotoğraf Makinelerinde Çekim Modları

Fotoğraf makinelerinde çekim modları ilk bakıldığı esnada çok karmaşık gelse de fotoğraf makinenizi biraz kurcalamanız sonucunda kolayca kavrayabileceğiniz bir şekildedir. Bu süreç belki sıkıcı geçebilir ama sizler için hazırladığımız bu makalemiz sayesinde çok daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Otomatik Mod

Otomatik mod genellikle yeşil renkte A veya A+ işaretiyle ifade edilir. Bu modda tüm pozlama değerlerini fotoğraf makinesi ışığa göre kendisi ayarlar ve size sadece deklanşör’e basmak düşer. Fotoğraf makinesini ilk alan bir çok kişi bu modu kullanır ve kullanmak zorundadır. Hemen manuel kullanamazsınız çok zor gelir. Fotoğrafçılığı gerçekten severek ve isteyerek yapıyorsanız ilerlemek istiyorsanız otomatik moddan ne kadar erken uzaklaşıp manuel moda geçerseniz o kadar iyidir.

Manuel

Çekim modları içerisinde en kullanışlı olanı manuel seçeneğidir. Bir çok kişi için manuel biraz zor olsa da alıştıktan sonra manuel dışında ki modları kullanmayacaksınız. Manuel modu M harfi ile ifade ediliyor. Manuel modu ile isminden de anlayacağınız gibi makinenizin tüm değerlerini kendiniz ayarlarsınız. Diyafram, ISO, enstantane ve beyaz değeri gibi tüm değerleri siz ayarlarsınız ve her ayarda farklı sonuç elde edersiniz. Mannuel modunu genellikle mevcut ışığa göre tüm ayarları yapabilen kişiler kullanır hatta bu kişiler genelde profesyoneldir.

 

Portre Modu

Portre modu isminden de anlaşılacağı gibi portre çekimleri içindir. Portre modunda fotoğraf makineniz sizin için küçük diyafram değeri seçer ve odakladığınız nokta dışını olabildiğince flu yapar. Tabi bu flu arkaplan kullanacağınız lense göre değişiklik gösterecektir çünkü f/1.8 ile f/3.5 arasında ki değer oldukça fazla.

Makro Mod(Yakın Çekim Modu)

Üzerinde çiçek simgesi yer alan moddur. Genellikle yakın çekimlerde kullanılır. Çicek, böcek gibi küçük nesneleri çekmek için kullanılır. Bu modda ışık sıkıntısı yaşayabilirsiniz bu yüzden harici flaş kullanmanız daha sağlıklı sonuçlar verir. Dahili flaş kullanmamanız daha iyi olacaktır çünkü yakın çekim yaptığınız için dahili flaş nesne üzerinde patlama yapacaktır. Yakın mesafede çekim yapacağınız için alan derinliği sebebiyle netleme daha zor olacaktır.

Manzara Modu

Bu mod dağ gibi bir simgeyle gösterilir. Bu modda flu çekilen hiçbir yer olmaz. Fotoğraf makinesi fotoğrafı olabildiğince net çeker. Diyafram değeri portre modunun tam tersi daha yüksek olur.(F/22 gibi) Enstantane değeri daha düşüktür. Tripod ile çekim yapmanız daha sağlıklı fotoğraflar verecektir.

 

Bulb Modu

Bulb modu fotoğraf makinelerinde B harfi ile simgelenir. Fotoğraf makineleri diğer modlarda 30 saniyeden daha fazla süre pozlamaya izin vemez. 30 saniyeden daha uzun süre pozlama yapmak istiyorsanız bulb modunu seçmelisiniz. Bazı makinelerde bulb modu bulunmaz ve manuel mod ile yapılır. Bulb modunda deklanşöre bastığınız süre boyunca makineniz çekim yapacaktır. 40 saniye çekim yapmak için 40 saniye boyunca deklanşör basılı kalmak zorundadır. Ancak bu durumda makineniz hareket edebileceğinden dolayı tripod ve kumanda kullanmalısınız. Bu özelilik daha çok yıldız pozlama için kullanılır.

Diyafram Öncelikli Mod

Diyafram öncelikli mod fotoğraf makinelerinde A veya AV ile ifade edilir. Bu mod ile diyafram dışındaki tüm pozlama değerlerini fotoğraf makineniz ayarlar diyafram değerini ise siz ayarlarsınız. Alan derinliğinin önemli olduğu fotoğraflarda bu mod kullanılır. Portre çekimlerinde de kullanılabilir. Ayrıca bu mod diyaframın alan derinliği üzerindeki etkisini öğrenmek için kullanışlı bir moddur.

Enstantane Öncelikli Mod

Enstantane öncelikli mod fotoğraf makinelerinde TV veya S ile gösterilir. Diyafram öncelikli mod ile aynı mantıktadır fark olarak bu modda sadece perde hızını siz ayarlarsınız diğer pozlama değerlerini makineniz ayarlar. Hareketli nesneler için kullanılan bir moddur.

Spor Modu(Aksiyon Modu)

Hareket eden nesne ve kişilerin fotoğraflarını daha net çekmek için kullanılan moddur. Enstantane değeri yüksektir. Koşan veya hareket eden insanları, araçlar veya hayvanları çekmek için ışık koşullarının yeterli olduğu ortamlarda kullanılabilir.

Gece Modu

Gece modu adından da anlaşılacağı gibi ışığın az olduğu ortamlarda kullanılır. Fotoğraf makineniz gece modunda enstantane ve diyafram değerini düşürür. Gece çekim modunda enstantane değeri düşük olacağından dolayı ve sağlıklı fotoğraflar için tripod kullanmanız gerekecek.

Program Modu

Program modu P harfi ile ifade edilir. ISO, pozlama telafisi, beyaz dengesi ve flaş’ı siz ayarlarsınız ancak enstantane ve diyafram değerlerini fotoğraf makinesi ayarlar. Otomatik moddan kolay kurtulmak istiyorsanız program modunu deneyebilir ve sonrasında manuel mod kullanmaya başlayabilirsiniz.