Fotoğraf Makinelerinde Kullanılan Objektif Çeşitleri

tarafından
42
Fotoğraf Makinelerinde Kullanılan Objektif Çeşitleri

Objektif, bir fotoğraf makinesinin en önemli parçası olarak bilinir. Fotoğraf çekiminde görüş açısına göre birçok farklı objektif çeşidi kullanılabilir. Fotoğraf çekimi sırasında kullanılan objektif farklı şekillerde ayarlandığında ortaya birbirinden değişik fotoğraflar çıkabilir. Değişik fotoğraflar için objektifle zoom yapmak, odak uzaklığını ayarlamak gerekmektedir.

Fotoğraf çekimleri sırasında farklılık yaratabilmenizi sağlayacak birçok objektif çeşidi bulunur. Bir çekim sırasında bu objektifleri yanınızda bulundurmanız, sizin için doğru hareket olacaktır. Peki, aynı makine ile farklı fotoğraf çekimi gerçekleştirebileceğiniz objektif çeşitleri şu şekilde sıralanabilir.

Objektif Çeşitleri

1.Standart Objektif

Standart objektifler 50 ya da 55 mm olarak karşımıza çıkar. Bu objektif, 35 mm format için kullanıma uygundur. Standart objektif ile çekilen bir fotoğraf, kendi gözünüzle baktığınızda gördüğünüz görüntü ile aynı olacaktır. Genel olarak çekim yapacağınız manzara ya da kişi fotoğraflarında oldukça kullanışlı olan bu objektif çeşidi yakın çekimler için tercih edilmemelidir.  Standart objektiflerin diyafram açıklığı geniş olduğu için SLR netleme ekranında parlak bir görüntü oluşmasını sağlar.

2.Balıkgözü Objektif

Bu objektif çeşidinin görüş açısı çok geniştir. Kullanım alanı oldukça az olan bu objektif genelde yaratıcı görüntü elde etmek istendiği zaman işe yarayacaktır.

3.Geniş Açılı Objektif

Standart objektiflere göre çok daha geniş alan görüşü sağlar. 35 mm’den 21 mm’ye kadar inen bir geniş açıya sahiptir. Bu açı bazen fotoğrafın kenarlarında bozukluklara neden olabilir. Bu objektif çeşidi genelde manzara, gökyüzü ya da kalabalık bir görüntü çekimleri için kullanılır. İç mekan çekimlerinde oldukça başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ancak yakın çekim fotoğraflarda kötü sonuçlara neden olacaktır.

4.Dar Açılı Objektif

Bu çeşidin diğer bir adı “Teleobjektif” olarak bilinir. En kullanışlı çeşidi 90 – 250 mm arasında olanıdır. Objektifin ağır olması el çekimlerinde görüntü bozulmalarına neden olur. Doğa fotoğrafları ya da vahşi hayvan çekimlerinde kullanılan en ideal objektiftir. Bu objektif ile farklı perspektif etkileri yaratabilirsiniz.

5.Değişken Odaklı Objektif

Eğer elinizdeki makine kompakt fotoğraf makiinesi ise tek bir zoom işinizi görecektir. Ancak SLR kullanıcısı iseniz o zaman farklı çekimler için farklı zoom objektiflere ihtiyaç duyarsınız. Sabit objektifli makinelere göre çok daha ağır olan bu çeşit, farklı odak noktalı fotoğraf çekimlerinde işinize yarayacaktır.