Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

tarafından
107
Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Fotoğraf makinelerinde bir çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri olan Shutter sayısını konu alacağız. Shutter sayısı ürünün ömrü ile alakalı ipucu verir. Günümüzde bir fotoğraf makinesinin yaklaşık shutter ömrü 300.000 civarındadır.

Shutter Sayısını Neden Bilmek Gerekir?

Başlangıç seviyesi fotoğraf makinesinin shutter ömrü yaklaşık 100.000 kare civarındadır, orta veya ileri seviye fotoğraf makinelerinde bu rakam 500.000 kareye kadar çıkmaktadır. Normal kullanıcıların bu rakamları görmesi zor olsa da, fotoğrafçıların görmesi mümkündür. Shutter sayısı sadece perde ömrü olarak önem arzettiği gibi, çok ciddiye alınacak bir konu değildir. Perde değiştirmek çok ciddir rakamlarda olmaması sebebiyle, shutter sayısına dikkat etmeyebilirsiniz.

Bir fotoğraf makinesinin shutter sayısını öğrenmek için çeşitli programlar olduğu gibi çevrimiçi olarak internet sitelerine fotoğraf yükleyerek de öğrenebilirsiniz. Ancak belirtmemiz gereken bir diğer husus ise, bu siteler ve programlar size %100 sonuç vermeyecektir, yaklaşık sonuçlar verecektir. Daha sağlıklı sonuç almak adına altta vereceğimiz web sitelerinin hepsinden kontrol etmenizi öneririz.

www.camerashuttercount.com
shuttercounter.com
www.myshuttercount.com
www.nikonshuttercount.com