Shutter Sayısı Önemli Mi?

tarafından
101
Shutter Sayısı Önemli Mi?

Fotoğraf makinenizle ne kadar fotoğraf çektiğinizi shutter sayısı ile öğrenebilirsiniz. 2.el fotoğraf makinesi arayan bir çok insan “shutter sayısını sorar ve makina ölü mü?” gibi sorular sorar. Fotoğraf makinenizin shutter sayısını öğrenmek isterseniz sitemizde Shutter Sayısı Öğrenme isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Konumuz olan Shutter Sayısı’na gelirsek; Shutter sayısı önemli bir etkendir. Teknolojik ürün olması sebebiyle her ürünün kullanım ömrü vardır. Fotoğraf makinelerinde kullanım ömrü shutter sayısı ile belirlenir. Ancak abartıldığı kadar önemli olmayan shutter sayısı bir çok makina’da 300.000’e kadar uzamaktadır. Her makina’da bu sayı aynı olmasa da 300.000’e yakın fotoğraf çekmeniz mümkündür. Tabii günümüzde 1 fotoğraf makinesi ile bir ömür fotoğraf çekmeyeceğinizi de göz önünde bulundurursak 300.000 kare fotoğraf çekmeniz gerçekten zor. Perde değiştirmeniz ile makine ömrü uzatılabilir ve perde değiştirmek çok ciddi paralar ödenmeden yapılabiliyor.

2.el fotoğraf makinesi alırken shutter sayısı dışında, makinede bulunan darbeler, çizikler ve yıpranmalar daha fazla önem arz etmektedir. Örnek vermek gerekirse shutter sayısı 2.000 olan ancak üzerinde çok fazla darbe olan, sensöründe çizik olan bir makine almak yerine 20.000 shutter sayısında olan ancak çiziği ve darbesi bulunmayan bir makine almak daha mantıklıdır. Başka biri tarafından kullanılan fotoğraf makineleri çok fazla risk taşır, yüzlerce hata vermiş olabilir, suya düşmüş olabilir, darbe almış olabilir ve bu işlemler sonucunda tamir edilmiş size geldiğinde sorunsuz çalışıyor olabilir ama sağlam olduğu anlamına gelmez.

Garantili Cihaz

2.el bir cihaz alıp shutter sayısı, makine durumu ile uğraşmamak ve işinizi sağlama almak adına garantili sıfır ürün almak daha mantıklıdır. Bir çok fotoğraf makinesi işiniz görebiliyor. Alacağınız bir cihazı rahatlıkla 5 yıl kullanabileceğiniz için sıfır cihaz alıp değiştirmek istediğinizde satıp yenisini almanızı öneririz.