Soğuk Havada Çekim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından
158
Soğuk Havada Çekim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havaların soğuk olması sebebiyle her ne kadar fotoğraf çekimi yapmak zorlaşsa da; soğuk havalarda, yağmur ve karlı havalarda oldukça güzel manzaralar yakalanabiliyor. Ben yağmur ver kar dinlemem çekerim diyorsanız, bu konu kamera ve kendiniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu tarz hava koşullarında çekim esnasında ve ekipman kullanımıyla alakalı bilgiler vereceğiz.

  • Çantanızı Koruyun

Fotoğraf makineleri ve ekipmanları su ile temas etmesi halinde ciddi problemler oluşturabilir. Bir çok çanta su geçirmez özellikte değildir ve bu sebepten dolayı karlı veya yağmurlu havalarda çantanız su geçirirse ekipmanlarınız zarar görebilir. Bu tarz sorunlarda problemle karşılaşmamak adına su geçirmez çanta alabilirsiniz ancak su geçirmez çantaların fiyatları diğerlerine göre farklı olacaktır. Eğer su geçirmez bir çantanız yoksa yanınızda su geçmesini engelleyebilecek bir poşet bulundurup çantanızı poşetle kaplayarak su almasını engelleyebilirsiniz.

  • Pillerinizi Sıcak Tutun

Fotoğraf makinelerinde kullanılan pillerin “Lithium-lon” piller olması sebebiyle ortam sıcaklığından etkilenirler. Çok soğuk havalarda pillerin ömrü yarıya kadar inecektir. Dolayısıyla soğuk havalarda pil konusunda sorun yaşamamak ve pil ömrünü uzatmak için pillerinizi sıcak tutmalısınız. Çanta yerine kendi cebinize koymanız, vücut sıcaklığından dolayı pillerin sıcak kalmasını sağlar.

  • Fotoğraf Makinenizi Soğuk Tutun

Pillerin aksine fotoğraf makineleri sıcağı sevmez. DSLR fotoğraf makinelerinde sensörün soğuk olması video çekiminde uzun süre çekmenizi ve makine işlevlerini daha rahat kullanmanızı sağlar.

  • Eldiven Kullanın

Soğuk havalarda herkes yün eldiven giyer, ancak fotoğraf çekimi esnasında yün eldiven kullanmanız fotoğraf makinenizin elinizden kaymasına veya tuşlara rahat basamamanıza neden olur. Bunu engellemek için su geçirmeyen %50 lateks %50 yün eldivenler kullanmalısınız.

  • Manuel Modda Çekim Yapın

Fotoğraf makineniz karlı alanlarda çekim yaparken çevrenin beyaz olması sebebiyle otomatik modda pozlama konusunda zorluk yaşayabilir. Bu sebepten dolayı karlı alanlarda çekim yaparken mutlaka manuel mod kullanmanızda fayda var.

  • Karbon Fiber Tripod Kullanın

Her konuda faydasını gördüğümüz tripodlar karlı alanlarda da işimizi görecektir. Alüminyum tripod soğuğu çok daha kolay ileteceği ve taşıma konusunda zorluk yaşatacaağı için karbonfiber tripod kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer karbonfiber tripoda sahip değilseniz alüminyum tripodu tutacağınız kısımları sünger gibi maddelerle kaplayarak taşıma konusunda kolaylık sağlayabilirsiniz.

  • Yanınızda Hava Geçirmeyen Torbalar Bulundurun

Soğuk ortamdan sıcak ortama ve tam tersi durumda yoğunlaşma sebebiyle buğu oluşur. Aynı durum fotoğraf makinelerinde de olacağı için ve sensörden lens merceklerine kadar bir çok noktayı olumsuz etkileyecektir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama, soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama geçecekseniz fotoğraf makinenizi hava geçirmeyen(ziplock) torbalara koymalısınız. Hava geçirmeyen torbalar sayesinde buğu poşet dışında oluşacak ve makinenizle birlikte ekipmanlarınıza ulaşmayacaktır. Hava geçirmeyen torba yoksa veya kullanmayı unuttuysanız 5-10 dakika makinenizi çalıştırmadan bekleyin ve buğunun yok olmasını bekleyin.

  • Parasoley Kullanın

Lensinize kar veya yağmur suyu gelmesini bir nebze önlemek adına parasoley kullanabilirsiniz ve yanınızda mutlaka lens silmek için bez bulundurmalısınız.